Green Orange (narancsvulkán) gondozása
Latin neve: Chlorophytum orchidastrum (orchidantheroides, amaniense)Egyszikű, egylaki évelő növény. Előfordulása trópusi éghajlatú területeken, őserdőkben jellemző. Őshazája Dél-Afrika. Erős növekedésű, a 30–40 cm-t is elérheti. Apró, fehér virágai a töveknél találhatóak, termése toktermés.
Narancsszínű levélnyelei teszik rendkívül friss megjelenésű, érdekes szobanövénnyé. Első ránézésre még a hozzáértő kertész is nehezen mondaná meg a Green Orange-ről (Chlorophytum orchidastrum), hogy a jól ismert csokrosinda (Chlorophytum comosum) közeli rokona.
Felálló narancssárga levélnyelein sötétzöld, széles, ovális leveleket hordoz. Megjelenését is ez teszi különlegessé. A levélnyél és a levél szokatlan színösszeállítása eddig ismeretlen volt a szobanövények vásárlói között. A zöld és a narancs együtt feltűnővé, szokatlan megjelenése divatossá teszi a növényt.
De nem csak színei miatt alkalmas a modern lakások díszítésére. A csokrosindához hasonlóan kevés törődést igényel, így a rohanó, kevés időt otthontöltő emberek is tartósan díszíthetik vele otthonukat.
Angolul nevezik még Fire Flash, Fire Glory, Mandarin Plant, Tangerine, Sierra Leone Lily -nek is.
Igényei, gondozása:
Fényigénye:
A félárnyékot kedveli. A lakásban bárhol elhelyezhetjük, ahol találunk méretének megfelelő helyet. A tűző naptól – főként áprilistól októberig – védjük. Ne tegyük ablakba vagy ablak közelébe. Tartsuk legalább 1-2 méterrel messzebb az ablaktól. Az erős napsugárzást nem szereti (a közvetlen fény napégést okozhat a leveleken). A szoba árnyékosabb sarkaiban is tökéletesen fejlődik.
Hőigénye:
Szobahőmérsékleten kitűnően fejlődik. A legjobb hőmérséklet a green orange számára 23 és 29 °C között van, de 18-tól 32 °C-ig még jól érzi magát.
Vízigénye:
Öntözésre elegendő hetente kétszer gondot fordítanunk. Ha a földlabda még nedves, akkor a heti két alkalmat egyre is csökkenthetjük. Arra azonban vigyázzunk, hogy a cserép tartalma ne száradjon ki. Ugyanígy kerüljük a túlöntözést is. Az öntözés után a cserép alján lévő tálkából öntsük ki a fölösleges vizet.
Meleg és száraz időben növeljük a páratartalmat, hogy megelőzzük a levélszélek barnulását. Ilyenkor permetezzük rendszeresen, vagy állítsuk sekély kavicsokkal és kevés vízzel teli alátétre.
További gondozása:
Tápoldatozni a nyári hónapokban havonta kétszer kell, télen elegendő havonta egyszer. Az sem jelent nagy gondot a növénynek, ha néha elfeledkezünk a tápanyag-utánpótlásról, módosult gyökereiben ugyanis sok tápanyagot tartalékol, ezért hónapokon keresztül kielégítően fejlődik a raktározott készleteiből is. A tápoldatot soha ne öntsük a lombozatra, mivel a levelei rendkívül érzékenyek a vegyi anyagokra.
Alkalmanként töröljük le a port a levelekről, hogy egészségesek és fényesek maradjanak.
A Green Orange a laza, tőzeges talajt kedveli, ha kinőtte cserepét B típusú virágföldbe kell átültetni.
Szaporítása:
Magról és sarjhajtással szaporítható. A maghüvelyeket hagyjuk megszáradni a növényen, majd törjük fel őket és gyűjtsük be a magokat. Csíráztatáshoz tegyük nedves papírtörlőbe, majd a magokat tegyük nedves virágföld keverékbe és meleg 21–29 °C-os környezetben tartsuk. A sarjhajtások az anyanövény mellett nőnek, ezeket ültethetjük át másik cserépbe.
A green orange leggyakoribb betegsége, kártevője, pusztulásának főbb okai:
Túlöntözés esetén levelei megbarnulnak, lekókadnak.
Túlzott napfény, tűző nap esetén a leveleken égésszerű foltok jelennek meg.
Források:
http://www.bagira.eu/
http://www.novenykatalogus.hu/
Like-old a Facebook oldalát!
Kérünk, hogy támogass minket! Neked csak egy
kattintás, de nekünk nagyon sokat jelent.