Murvafürt gondozása
Latin neve: BougainvilleaA murvafürt, latin nevén Bougainvillea, a dél-amerikai kontinens területeiről származik, pontosabban Brazíliában, Peruban és Argentínában őshonos. Ezen területeken a trópusi és meleg éghajlati körülmények között nő vadon is. Gyakran hegyek oldalain, sziklákon és erdőszéleken található meg. Legtöbb fajtája kúszó, futó növény, azaz más növényekre kapaszkodik fel vagy a talajon terül el.
A murvafürt elterjedt nevei még a papírvirág, kopasz murvafürt, mely konkrétan a Bougainvillea glabra, egy alacsonyabb növésű fajtára utal, valamint a bugi. A növény nevét Louis Antoine de Bougainville francia felfedezőről kapta, aki 1766 - 1769 között egy világ körüli expedíciót vezetett.
Azonban a növényt nem Bougainville fedezte fel, hanem Philibert Commerson, Bougainville expedíciójának egy tudósa, aki számos növényfajt fedezett fel és írt le az expedíció során. Commerson az 1768 és 1769-es évek között találkozott először a növénnyel, miközben Brazíliát fedezték fel, majd a növényt, mint új faj azonosította. Commerson a növényt az expedíció vezetőjének tiszteletére nevezte el Bougainvillea néven.
Murvafürt ismertetése
A murvafürt egy élénk, életteli, népszerű dísznövény. Főként feltűnő, színes felleveleiről ismert, melyeket gyakran tévesztenek össze virágaival. A bougainvillea virág egy fás lián vagy kúszócserje, mely meglehetősen nagyra tud nőni, elérheti az akár 9 méteres magasságot is ha nincs metszve, ráadásul gyorsan növekszik. Ágai tüskések, gyakran sűrű lombfürtöket alkotnak.
Rózsaszín és fehér murvafürt - bougainvillea virág
Színes fellevelei körülveszik apró tuba alakú virágait. A bougainvillea virágait körülvevő fellevelek sokféle színűek lehetnek. Leggyakoribb színei a rózsaszín, lila, piros, de elérhetők fehér, narancssárga, sárga színű változatban, valamint ezen színek különböző árnyalataiban. Ritkább színváltozatai a javarészt fehér, mely keveredik a rózsaszín, lila, piros színek különböző árnyalataival.
Levelei zöldek, kissé ovális formájúak, egyes fajták esetén pirosasan vagy lilásan színezettek. Bár nem levelei a leglátványosabb részei a növénynek, de buja hátteret biztosítanak a színes felleveleknek.
Gyakori dísze a mediterrán, trópusi kerteknek, de egyre nagyobb népszerűségnek örvend más területeken is, ahol sokaknál a murvafürt cserépben vagy konténerben díszíti a kertet, a teraszt és a lakások erkélyét.
Trópusi, mediterrán régiókban megfelelő körülmények mellett egész évben virágzik. Hűvös telű régiókban tavasztól ősz végéig tarthat a növekedési és egyben virágzási időszaka.
Murvafürt gondozása
Murvafürt gondozása: magas fényigényű, napi legalább 6-8 órányi napsütésre van szüksége, de képes tolerálni az árnyékosabb környezetet is. Nagyon szereti a meleget, 30 fokokban nagyon jól érzi magát, de nem fagytűrő, fagyok esetén védelemre van szüksége. Közepes vízigényű, az enyhén szárazabb körülményeket szereti, de szüksége van rendszeres öntözésre. Tápanyagigénye közepes, de mindenképp előnyére válik egy kis trágya vagy tápoldat.
Murvafürt fényigénye
A murvafürt magas fényigényű növény, szüksége van napi legalább 6 - 8 órányi napsütésre. A legjobb olyan helyre ültetni, ahol egész nap közvetlen napfény érheti, de félig napos helyen is még jól érzi magát. A sok közvetlen napfény hatására jobban növekszik, bőségesebben virágzik, felleveleinek színe is élénk lesz, intenzívebbé válik.
A murvafürt lakásban nevelve kerüljön a lehető legközelebb az ablakhoz, hogy minél több természetes fény érje. Mivel beltérben az ablakból csak egy irányban kapja a napot, ezért időnként érdemes forgatni növényt. Ha szükséges használhatunk növénynevelő lámpát a természetes napfény pótlására.
Alkalmazkodó növény, bizonyos mértékig a kevesebb napfény mellett is jól fejlődik, de a fejlődéséhez és a bőséges virágzáshoz sok napfényre van szüksége. Ha azt tapasztaljuk, hogy kevés virágot hoz, azt okozhatja a napfény hiánya. Ha lehetséges tegyük napfényesebb helyre.
Murvafürt hőigénye
A murvafürt melegigénye magas. A trópusi és szubtrópusi eredetéből adódóan szereti a meleg időjárást és jól tűri a magas hőmérsékletet. Ideális növekedéséhez és virágzásához legalább 18 - 20 °C fokos hőmérséklet szükséges. 21 - 35 °C között fejlődik a legjobban. Bár elviseli a magasabb hőmérsékletet is, de sokáig 38 °C feletti hőmérsékletnek kitéve károsodhat.
A már kifejlett, megerősödött bougainvillea hőtűrő képessége nagyon jó, elviseli a meleg és száraz körülményeket. Ugyanakkor a fiatal, újonnan ültetett példányoknak szüksége lehet védelemre intenzív hőségben, amíg meg nem erősödnek.
Nem fagytűrő, a fagyos időjárás károsíthatja és el is pusztíthatja a növényt. Azon területeken, ahol hidegek, fagyosak a telek, mindenképp védeni kell, akár takarással vagy beltérbe történő áthelyezéssel. Tartósan 5 - 10 °C alatti hőmérsékletek esetén gondoskodjunk fagyvédelméről.
Narancssárga murvafürt - bougainvillea virág
Murvafürt vízigénye
A murvafürt vízigénye közepesnek mondható. Az enyhén szárazabb körülményeket szereti, de szüksége van rendszeres öntözésre, főleg a növekedési időszak alatt. Amikor itt az ideje, alaposan locsoljuk meg. Ezt követően hagyjuk földjének felső 2-3 cm-ét kiszáradni mielőtt újból meglocsolnánk.
A murvafürt öntözése legyen alapos, földje nedvesedjen át teljesen. Legjobb, ha addig locsoljuk, amíg ki nem folyik a cserép vízelvezető lukain a víz, vagy amíg a kerti ágyás egyenletesen nedvesnek nem érződik. Sekélyes öntözés, sekélyes gyökérfejlődéshez vezethet. Ilyenkor a gyökérzet nem nyúlik le mélyebbre, ami miatt jobban ki lesz téve a növény a szárazság okozta problémáknak.
Az öntözés gyakorisága függ a klímától, a hőmérséklettől, a páratartalomtól is. Meleg és száraz területeken gyakrabban kell öntözni, míg hűvösebb idő és magasabb páratartalom mellett ritkábban.
Fontos, hogy ne öntözzük túl, mert az gyökérrothadáshoz vezethet és ne is hagyjuk földjét teljesen kiszáradni, mert ez gyengítheti a növényt, ami miatt kevesebb virágra számíthatunk.
Télen a hidegebb hónapokban a murvafürt kevésbé igényli az öntözést, mivel kevésbé aktív, emiatt lassabban párologtatja a vizet. Ekkor se hagyjuk kiszáradni, de mérsékeljük az öntözést.
Murvafürt trágyázása, tápoldatozása
A murvafürt közepesen tápanyagigényes növény, de mindenképp előnyére válik, ha a növekedési időszakban (tavasztól őszig) trágyával vagy tápoldattal pótoljuk, vagy növeljük földjében a tápanyagokat. A nyugalmi időszakban, általában késő ősszel és télen, már ne trágyázzuk.
Tökéletesen megfelel számára egy kiegyensúlyozott NPK arányú trágya / tápoldat is (pl 10-10-10), de még ennél is jobb, ha 6-8-10 vagy 3-8-9 NPK arányú trágyát / tápoldatot használunk. A lényeg, hogy alacsonyabb arányban tartalmazzon nitrogént, míg magasabb arányban foszfort és legmagasabb vagy azonos arányban káliumot. Előnyös, ha a trágya mikrotápanyagokkal is ki van egészítve, mint például a magnézium és a vas.
A nitrogén a murvafürt növekedését, a lombozatának fejlődését és a fotoszintézist segíti. A foszfor a gyökérzet fejlődését ösztönzi és a bőséges virágzást segíti elő. A kálium szabályozza a vízfelhasználást, az enzimek aktiválásáért felelős és a növény "immunrendszerét" erősíti, stressztűrését növeli.
Cserepes murvafürt esetén trágyázzuk vagy növekedési időszakában tápoldatozzuk 3 - 6 hetente. A kertbe ültetett murvafürt ritkábban igényli a tápoldatozást, elegendő 5 - 8 hetente. Tápoldatozásnál mindig hígítsuk az oldatot a csomagoláson lévő utasítások alapján. Tápoldat helyett használhatunk lassan oldódó granulátumot is, mely minden öntözés alkalmával fokozatosan oldódik ki a földbe.
Fontos, hogy a tápanyagpótlást sem szabad túlzásba vinni. A túlzott trágyázás következtében a sók felhalmozódhatnak földjében, ami a gyökerek kiégéséhez vezethet. A trágyázást mindig végezzük a talajhoz közel, hogy ne érjen közvetlenül a növény leveleihez.
Vegyes színű, pink és fehér murvafürt - bougainvillea virág
Murvafürt ültetése és átültetése
A murvafürt ültetése és átültetése esetén is használjunk jó vízáteresztő képességű földet, mely enyhén savas vagy semleges pH-jú, azaz 5,5 - 7,0 pH értékek közötti. Ültetése szinte bármikor történhet, átültetését viszont érdemes akkorra időzíteni, amikor nem virágzik vagy nincs intenzív növekedésben. Például a tavaszi vagy késő őszi hónapokban. A forró nyári hónapokban vagy a hideg tél közepén kerüljük az átültetést és az ültetést is.
Akár kertbe, akár cserépbe ültetjük, olyan helyet válasszunk, ahol napi minimum 6 - 8 óra közvetlen napfény éri. Ha a murvafürt cserépbe vagy konténerbe lesz ültetve, mindenképp vízelvezető lukkal rendelkezőt válasszunk. Mivel gyorsan növekszik, érdemes nagyobb cserepet vagy konténert választani, hogy legyen elég helye a fejlődéshez.
A murvafürt akár cserépben, konténerben van, vagy a kertbe ültetjük, ügyeljünk arra, hogy biztosítsunk neki megfelelő támogatást vagy rácsot a kúszásához, futásához. Szereljük fel a tartószerkezeteket az ültetés előtt vagy röviddel azután, hogy elkerüljük a gyökerek későbbi károsodását. Ha szabad földbe ültetjük, biztosítsunk neki elegendő helyet a környező növényekhez képest, hogy szabadon tudjon növekedni.
Előkészületek
Ültetéshez a földet lazítsuk meg. Ha túl nehéz vagy agyagos, akkor adjunk hozzá szerves anyagokat, például komposztot, tőzeget vagy perlitet, hogy javuljon a vízáteresztő képessége.
A gyökérlabda méreténél kicsivel nagyobb gödröt ássunk ki. A gödörnek elég mélynek kell lennie, hogy a gyökérlabda kényelmesen beleférjen, legyen a gyökérzetnek helye terjedni. Ha több murvafürt kerül egymás közelében elültetésre, akkor hagyjunk ki köztük 1 - 1,5 métert.
Ültetés
Óvatosan vegyük ki a növényt a cserépből, lazítsuk meg a gyökereket, ha szorosan összenőttek. Helyezzük a növényt a gödör közepébe, majd töltsük fel a gyökérlabda körül lévő rést friss földdel, végül fedjük be földdel. A gyökérlabda teteje kerüljön egy szintbe a környező talajjal. Gyengéden, de alaposan nyomkodjuk le a földet, tömörítsük, megszűntetve minden légbuborékot. Ültetést követően alaposan locsoljuk be.
A töve körül tehetünk egy rétegben mulcsot (fenyőkéreg, szalma, fűnyesedék), hogy földje jobban megtartsa a nedvességet. A mulcs a hőmérsékletet is szabályozza. A növény szárához ne érjen a mulcs, hagyjunk ki a szára körül kb. 5 - 10 cm-t, hogy ne vizesedjen a növény töve, mert az rothadáshoz vezethet.
A tápoldatozással várjunk, amíg átültetést követően az új hajtások megjelennek, azaz a növény már megszokta új földjét.
Murvafürt teleltetése, téliesítése
A trópusi, mediterrán területeken a murvafürt télálló, akár egész évben zöldellhet, virágozhat. Azonban azon régiókban, ahol hidegek, fagyosak a telek, a murvafürt nem télálló, érzékeny a hidegre, fagyra, ezért gondoskodni kell a védelméről. Ha lehetséges próbáljuk meg áthelyezni a növényt egy védettebb helyre, például egy meleg, világos helyiségbe, üvegházba.
Ha a murvafürt cserépben vagy konténerben van, helyezzük át egy védettebb helyre, például egy meleg, világos helyiségbe, üvegházba. Lakásban tegyük a növényt egy meleg és világos, napsütötte helyre, például egy déli fekvésű ablak közelébe. Védjük a huzattól, a hirtelen hőmérsékletváltozástól, ezért ne tegyük ajtó, hősugárzó, radiátor közelébe.
Ha a murvafürt a kertben van, tegyünk vastagon mulcsot a talaj felszínére, kis távolságot tartva a tövétől, ezzel is védve gyökereit a hidegtől. A fagytól védjük az egész növényt. Használhatunk teleltető zsákot, fagy elleni takarót, hogy a földfelszín feletti részei se károsodjanak.
A hidegek közeledtével csökkentsük az öntözés gyakoriságát, továbbra is hagyjuk földjének felső rétegét kiszáradni mielőtt újra meglocsolnánk. Hasonlóan a trágyázást, tápoldatozást is csökkentsük, akár el is hagyhatjuk a hideg téli hónapokban. Ilyen időben a kevesebb napfény mellett kevésbé növekszik és nem tudja felhasználni a kapott extra tápanyagot, ami végül felgyülemlik a gyökereknél, károsítva azt.
Murvafürt gondozása tavasszal
A murvafürt gondozása tavasszal: ahogy a hőmérsékelt emelkedik, növeljük az öntözés gyakoriságát. Fokozatosan elkezdhetjük a tápoldatozást, trágyázást is. Tavasszal végezhetünk egészségügyi metszést, amikor eltávolítjuk a gyenge, elhalt hajtásokat, vagy formázzuk a növényt. Ha már szükségessé vált az átültetés, azt szintén időzíthetjük tavaszra, mielőtt még nagyon növekedésnek indulna a növény.
Murvafürt gondozása nyáron
A murvafürt gondozása nyáron többnyire kimerül a locsolásban, tápanyagpótlásban, a karbantartó, formázó metszésben. Ahogy egyre melegebbé válik az idő, öntözzük sűrűbben, ne hagyjuk kiszáradni. Segítsük fejlődését nyáron tápanyagok hozzáadásával (pl. lassan oldódó vagy tápoldat). Gyors növekedése miatt szüksége lehet támaszra, ha nem szeretnénk, hogy ágai lekonyuljanak a föld irányába.
Murvafürt gondozása nyáron
Ősszel a murvafürt gondozása során figyeljünk jobban oda a betegségekre, kártevőkre. Ha ezeket látjuk, próbáljuk meg mielőbb kezelni, a beteg részeket eltávolítani. Ősszel még van ereje regenerálódni a növénynek, így megerősödve kezdhetünk neki a télnek. Már ősszel felkészülhetünk a hideg elleni védekezéssel (mulcsozás, takarás). A trágyázást, tápoldatozást lassan csökkentsük, ahogy közeledik a tél.
Lila kopasz murvafürt virága - bougainvillea virága
Murvafürt virágzása
A murvafürt virágai aprók, szinte észrevétlenek, a fellevelek közül törnek elő hosszúkás tuba vagy tölcsér alakban, végükön az apró fehér vagy krémszínű virágokkal. Átalában három virág bújik meg egy - egy színes fellevél csoport közepén. A murvafürt virágai nem a növény leglátványosabb részei, hanem a virágokat körülvevő élénk, változatos színű fellevelek adják a növény nagyon is látványos megjelenését.
A néha tévesen virágnak vélt fellevelek különböző színűek lehetnek. Leggyakoribb a piros, rózsaszín, lila, de elérhető fehér, sárga, narancssárga és ezen színek különböző árnyalataiban pompázó murvafürt is. Valamint egészen különleges változatok, melyek fehér és rózsaszín, fehér és narancs, vagy fehér és lila kevert színű fellevelekkel rendelkeznek.
A trópusi, szubtrópusi régiókban a murvafürt virágai akár egész évben nyílnak és a virágokkal együtt a színes fellevelek is egész évben díszítik a növényt. A hidegebb telű régiókban virágai a melegebb hónapokban, tavasszal és nyáron nyílnak. Ha meleg az idő, akkor akár késő őszig is. A színes fellevelek is ezen időszakokban a leglátványosabbak.
Érdekesség, hogy eredeti élőhelyén egy kifejezetten száraz időszakot követően jön a nagy esőzés, mely után gazdagon virágzik. Emiatt a növény virágzását ösztönözhetjük, ha tartunk egy száraz periódust, vagy csak csökkentjük az öntözését. Ha már kezd szomjasnak tűnni a növényünk, locsoljuk ismét a megszokott módon, melyet erős növekedéssel és bőséges virágzással hálál meg. Bár ez egy trükk az erőteljesebb virágzásért, megfelelő gondozás mellett nem lesz szükség rá.
A murvafürt virágzását ösztönözhetjük még metszéssel és foszforban gazdag tápanyagokkal is. Mindezek mellett a leghatásosabb, ha minden nap legalább 6 - 8 órányi napsütésben részesül.
Murvafürt metszése, ritkítása
A murvafürt metszése legjobb, ha tavasszal vagy kora nyáron történik, amikor aktívan elkezd növekedni a növény. Nyár folyamán karbantarthatjuk kis metszéssel, a sérült, beteg részek eltávolításával. A túlnőtt ágak levágásával pedig formázhatjuk. Ősszel és télen már hanyagoljuk az túlzott metszést, mert nem lesz elég ideje regenerálódni a hidegebb téli időszak alatt.
A trópusi és mediterrán klímájú régiókban a tél folyamán is folytathatjuk a "karbantartó" metszést, mivel itt télen sem fog túlzottan lehűlni az idő, folyamatos a növény növekedése.
Fontos megjegyezni, hogy a murvafürt érzékeny a metszésre, ezért ügyeljünk arra, hogy ne vágjunk le túl sok hajtást egy alkalommal, és mindig használjunk tiszta, éles eszközöket. Metszés során használjunk vastagabb kesztyűt, hogy megvédjük kezeinket a murvafürt ágain található tüskéktől.
A murvafürt virágzása alatt arra kell figyelni, hogy ha túlzásba visszük a metszést, akkor kevésbé lesz színes a növényünk. Időbe fog telni, mire ismét virágba borul, újra hozza színes felleveleit. Elvirágzás után, a fellevelek elhalványulása után viszont érdemes visszavágni, amivel ösztönözzük is a növényt, hogy hozzon új hajtásokat és bőségesen virágozzon a következő virágzási ciklusban. Ehhez metsszük le az elhalványult, kifakult fellevelek alatt az ágat, a következő zöld levélke felett, vagy egy másik ággal való találkozásánál.
Rendszeresen távolítsuk el az elhalványult, elhalt hajtásokat, amik sárgulnak vagy barnulnak, mert ezek tápanyagot vehetnek el az egészséges hajtásoktól.
Ha hely szűkében vagyunk, vagy csak szeretnénk kompaktabb, rendezettebb formában nevelni növényünket, akkor a túlnőtt ágakat metsszük vissza. Ez leginkább a cserépben vagy konténerben nevelt murvafürt esetén fontos. Ugyanakkor erőteljesebb metszést inkább tavasszal végezzünk.
Ha rendelkezünk elegendő hellyel és formázni se szeretnénk növényünket, akkor nem szükséges túlzottan metszeni, de alkalmanként vizsgáljuk meg és metsszük le a sérült, beteg részeket.
Piros törzses murvafürt fa - bougainvillea fa
Törzses murvafürt, fa formára nevelés
Bár kúszó növény, de gondos futtatással és metszéssel nagyon szép és óriási murvafürt fa nevelhető belőle. Ehhez eleinte szükség lesz valamilyen tartószerkezetre, amihez kötjük a szárát, amivel beállítjuk növekedésének irányát. Idővel viszont megerősödik, megvastagodik a szára. Trópusi és mediterrán területeken pedig pár év elteltével már az óriásira nőtt törzses murvafürt fa díszítheti kertünket, udvarunkat. Cserépben nevelve sajnos kicsi az esélye, hogy hasonló eredményt érjünk el, de kisebb méretű törzses murvafürt fa cserépben is nevelhető.
Murvafürt szaporítása
A murvafürt szaporítása nem feltétlenül egyszerű, egy hosszan tartó folyamat, ami sajnos nem mindig sikeres, de ez ne szegje kedvünket. A murvafürt szaporítása történhet dugványozással, magvetéssel és bújtatással is, viszont mindegyik esetben hosszú időbe telik az új növényke felcseperedése. Szaporítása leggyakrabban dugványozással történik, de ha van rá lehetőségünk a többi módszert is kipróbálhatjuk.
Murvafürt szaporítása dugványozással
A murvafürt dugványozással történő szaporításához válasszunk egy egészséges szárat, melynek a végéből ferdén vágjunk le egy körülbelül 15 - 20 cm hosszú darabot. Ez lesz a dugványunk. Legjobb tavasszal, a metszéssel egybekötve végezni a szaporítást, így a metszés során levágott egészséges ágakat fel tudjuk használni.
A dugványon legyen legalább 7 - 10 levél. A murvafürt szaporításához olyan ágat válasszunk mely kissé már barnás, fásodik, ne olyat mely még fiatal és teljesen zöld. A dugványunk alsó, vágott fele legyen kissé fás, ne teljesen zöld.
A dugványról metsszük le a virágokat, színes felleveleket. Csípjünk le minden levelet az alsó, vágott feléről, csak pár levélkét hagyjunk meg a tetején. Ezáltal a gyökerek nevelésére fordítja majd az energiáit, ahelyett, hogy a leveleket táplálná.
A dugvány vágott végét, kb. 5 cm hosszon mártsuk gyökereztető hormon porba. Érjen bele a szár azon alsó része, ahol volt 2 - 3 levél, ugyanis ezeken a pontokon is fognak gyökerek fejlődni. Ha túl sok a por, óvatosan ütögessük le a felesleget. A gyökereztető hormon elhagyható, de nagyban elősegíti, meggyorsítja a gyökeresedést.
Fogjunk egy kis cserepet, melyen van vízelvezető luk, töltsük fel jó vízáteresztő képességű, tápanyagokban gazdag földdel. A legjobb eredmény érdekében vásárolhatunk magoknak, dugványoknak készült szaporítóföldet. Ha lehetőségünk van rá otthon is összeállíthatunk virágföld, komposzt és homok keverékéből földet a szaporításhoz.
Hurkapálcával, ceruzával vagy vékony bottal szúrjunk a cserép közepén a földbe, majd kb. 4 - 5 cm mélyen állítsuk bele a földbe a dugványt. Ha maradt rés a szár körül, akkor az töltsük fel földdel. Csak annyira nyomkodjuk meg a földet, hogy stabilan álljon a dugvány.
Alaposan locsoljuk meg, nedvesedjen át a cserépben lévő föld mindenhol. Legjobb, ha addig locsoljuk, míg a vízelvezető lukakon ki nem folyik a víz. A kifolyt vizet öntsük ki!
Fedjük be a dugványunkat a cseréppel együtt egy befőttesüveggel, műanyag átlátszó üveggel vagy egy átlátszó zacskóval, hogy mini zöldház hatást teremtsünk. Ragasztószalaggal vagy befőttesgumival zárjuk, hogy a pára bent maradjon. Tegyük hűvös, világos, de közvetlen napfénytől védett helyre, ahol állandó a hőmérséklet és nincs huzat.
Földjét ne hagyjuk kiszáradni, ha szükséges locsoljuk újra, de soha ne ússzon földje a vízben. A dugványról szaporított murvafürt gyökeresedése pár hét, esetleg 1 - 3 hónap alatt megtörténik. Másfél hónap után már elkezdhetjük figyelgetni, hogy hozott-e már rügyeket, új pici levélkéket, hajtásokat.
Ha már megjelentek a zöld levelek, akkor sikeresen meggyökeresedett a dugvány, de várjunk amíg legalább 4 - 6 levél kifejlődik, mielőtt átültetnénk. Ez akár 3 - 6 hónapig is eltarthat.
Átültetést követően csak nagyon fokozatosan szoktassuk hozzá a közvetlen napfényhez és az egyre magasabb hőmérséklethez. Hirtelen változás a környezetben a dugvány pusztulását okozhatja. Ha van helye fejlődni a gyökereztetéshez használt cserepében, akkor nem szükséges átültetni, amíg ki nem növi azt. Viszont utána legalább kétszer akkora méretű cserépbe ültessük, ha nem a kertbe ültetjük ki.
A fiatal példányokat amíg meg nem erősödnek védeni kell még a naptól, inkább félárnyékos helyre tegyük és védjük a túlzott hőségtől is. Ha már számos új hajtást, sok új levelet hoztak, méretükben is nagyot nőttek, akkor kezdhetjük úgy kezelni, mint a felnőtt példányokat.
Piros murvafürt virága - bougainvillea virága
Murvafürt szaporítása magról
A murvafürt magról történő szaporításának egyik nehézsége lehet az életképes magok begyűjtése. Az is előfordulhat, hogy a magról szaporított példány teljesen különbözni fog a szülő növénytől. Ha mégis ezt a módot választjuk, akkor keressük azokat a felleveleket, melyek elszáradóban vannak és figyeljük a köztük megbúvó virágokat.
Mindegyik virág a tuba alakú cső részében tartalmaz egy magot, mely körülbelül 1 hónap alatt érik be. A virágot csak akkor bontsuk ki, ha már teljesen kiszáradt. A murvafürt magok általában barnásak, mini szilva alakúak. Óvatosan vegyük ki a magot a magtokból, hogy ne sérüljön. A magokat tél végén vagy kora tavasszal kell elültetni. Télen is ültethetjük, ha tudunk számára fényt és meleget biztosítani a csírázáshoz.
A murvafürt magok vetéséhez is használjunk tápanyagokban gazdag, jó vízáteresztő képességű, enyhén savas földet. Vásárolhatunk erre a célra készült szaporítóföldet is vagy keverhetünk földet általános virágföld, komposzt és homok hármasából.
Tegyük szélesebb szájú cserépbe, hogy amikor átültetésre kerül a sor könnyebb legyen kivenni, mivel gyökerei könnyen sérülnek. A cserépnek nem kell mélynek lennie. Töltsük meg a palántázó cserepet földdel, majd tegyünk a közepébe egy magot. Vékonyan szórjunk rá földet, kb 1/2 - 1 cm vastagon elég, majd nagyon gyengéden nyomkodjuk csak meg a földet. Végül alaposan locsoljuk meg, vigyázva, hogy ne mossuk le a földet a magról.
Az állandó nedvesség fenntartását megkönnyíthetjük, ha zacskót húzunk a cserépre vagy átlátszó üveggel vagy műanyag flakonnal fedjük be. Így kevesebbszer kell locsolni és bolygatni a magot. Másik lehetőség, ha alulról öntözzük. Erre megoldás, hogy vízbe állítjuk a cserepet, majd miután a föld megszívta magát kivesszük belőle.
A cserepet tegyük világos, de közvetlen napfénytől védett helyre. Jót tesz neki, ha alulról kis meleget kap, de ne tegyük radiátorra, az már túl sok lenne.
A csírázás pár hét után indul be, de akár 1 - 2 hónapig is tarthat, legyünk türelmesek. Átültethetjük miután már legalább 10 - 15 cm magasra nőtt és hozott 3 - 5 nagyobb levelet is. Ekkor már biztosak lehetünk abban, hogy gyökeret eresztett. Átültetéskor legyünk óvatosak, mert a gyökerek könnyes sérülhetnek.
A fiatal példányokat csak nagyon fokozatosan szoktassuk hozzá a közvetlen napfényhez, meleghez, mivel még érzékenyek.
Murvafürt szaporítása bújtatással
A murvafürt szaporítása bújtatással a dugványozáshoz hasonló módszer. Legjobb tavasszal végezni, amikor a növény erőteljesen növekszik. A bújtatáshoz válasszunk egy ágat, melyen vannak új hajtások és az ág elég rugalmas is, hogy le tudjuk hajlítani a földig úgy, hogy a földhöz érő rész után is maradjon legalább 20 - 30 cm hosszú darab az ág végén.
Az ág földbe kerülő részéről vágjuk le a külső héjat. A jobb eredmény érdekében mártsuk gyökereztető hormon porba a megvágott részt. Szorítsuk le az ágat a földhöz, például egy U alakú fémdarabbal, majd fedjük be földdel és öntözzük meg alaposan. Földjét tartsuk folyamatosan nedvesen.
A gyökerek 1 - 3 hónap alatt kifejlődnek. Ha már sok erős gyökeret növesztett, akkor levághatjuk az anyanövényről és elültethetjük új helyére. Fokozatosan szoktassuk a naphoz, mivel még csak palánta.
Murvafürt szaporítása légbujtással
A murvafürt szaporítása légbujtással a földön való bújtatáshoz hasonló módszer, de ekkor nem kell lehajlítani az ágat, hanem a földet visszük az ághoz. Válasszunk egy egészséges, erős, új hajtásokat hozó ágat. Az ág kezdetétől kb. 10 - 20 cm-re vágjuk körbe 2 - 3 cm hosszon és ezen a részen távolítsuk el az ág héját / kérgét.
A biztosabb eredmény érdekében nedvesítsük be a vágási felületet és kenjük be gyökereztető hormon porral. Föld helyett használjunk tőzeget vagy mohát. Fogjunk egy átlátszó fóliát, tegyünk bele egy marék földet, ezt alulról igazítsuk a vágási felülethez, majd felülről is szórjunk rá egy kis marok földet. Locsoljuk meg alaposan, majd picit nyomogassuk össze, hogy biztosan földben legyen a vágási felület. Ezután zárjuk össze a fóliát és rögzítsük mindkét végén az ághoz.
Érdemes egy kicsi, de vastagabb ruha anyaggal körbetekerni, hogy ne érje közvetlen napfény. Rögzítsük ezt is. 1 - 3 hónap kellhet a begyökeresedéshez. 1 hónapnál hamarabb nem érdemes ellenőriznünk a gyökerek fejlődését, legyünk türelemmel.
Amikor már szépen kifejlődött a gyökérzet levághatjuk az ágat az anyanövényről a lekötözött fólia melletti részen. Ezután távolítsuk el a fóliát, majd elültethetjük az új növényünket.
Halvány rózsaszín murvafürt cserépben - dupla virágú bougainvillea
Murvafürt fajták
A murvafürt, azaz a Bougainvillea a Nyctaginaceae növénycsaládba tartozik. Többféle murvafürt fajta létezik, melyek leginkább a fellevelek színében különböznek, de ezen kívül különbözhetnek a növekedési szokásaikban, a levelek formájában és színezettségében is. Alább bemutatva a legismertebb murvafürt fajták.
A Bougainvillea spectabilis a legnagyobb bougainvillea fajta, mely tüskés, fás, kúszó tulajdonságairól ismert. Mélyzöld levelekkel rendelkezik, magenta, lila, bíbor színű fellevelek jellemzik.
A Bougainvillea glabra a legismertebb bougainvillea fajta, gyakran papírvirág vagy kopasz murvafürt néven említik. Simább levelekkel rendelkezik, kevesebb tüskéje van, mint a spectabilis fajtának. Leggyakoribb színei a rózsaszín, lila, fehér, levendula.
A Bougainvillea peruviana is egy elterjedt bougainvillea fajta. Peruban őshonos, ahol örökzöld növény, kúszó, tüskés ágakkal. Levelei hosszúkásak, vékonyak, kisebbek a többi gyakori fajtához képest. Kisebb növésű, emiatt gyakran ültetik szűkösebb helyekre. Leggyakoribb színei a világos rózsaszín, levendula, világos lila.
A dupla virágú bougainvillea egy hibrid fajta, melynek virágait sűrűbben veszik körbe színes fellevelek. Itt a dupla virágú kifejezés valójában nem a virágok, hanem a fellevelek mennyiségére utal, melyek, mint egy dús csokor fogják körbe az apró virágokat.
A törpe és kompakt bougainvillea fajták ideálisak kisebb kertekbe vagy cserépben neveléshez. Kisebb méretük miatt könnyebben nevelhetők lakásban is. Ilyenek például a 'Helen Johnson', 'La Jolla' fajták.
A bougainvillea nemzetség fajai mind hasonló gondozási igényekkel rendelkeznek. Nagyon sok napfényt igényelnek, érzékenyek a pangó vízre, gyorsan növekednek és szeretik a meleget. Többnyire felleveleik színe különbözteti meg őket egymástól, bár néhány hibrid fajta esetében a zöld levek is más színárnyalatúak lehetnek vagy akár mintázottak is.
Murvafürt betegségei, kártevői, pusztulásának főbb okai
A murvafürt többnyire ellenálló növény, de van pár betegség és kártevő mely megtámadhatja és megfelelő kezelés hiányában kárt okozhat a növényben. Néha helytelen gondozása miatt is probléma lehet a növénnyel. Legfontosabb, hogy ne öntözzük túl és kezeljük időben az esetlegesen előforduló betegségeket, kártevő fertőzéseket.
Murvafürt betegségei
A gyökérrothadás egy bakteriális vagy gombás betegség, mely a nem megfelelően vízáteresztő föld vagy a túlöntözés idéz elő. Levelei kókadnak, sárgulnak, szárai vizesedhetnek. Itt a megelőzés a megoldás, mert könnyen a növény pusztulását okozhatja.
A levélfoltosodás gombás vagy bakteriális fertőzés, amikor barna vagy fekete foltok jelennek meg a leveleken, amelyek körül gyakran sárga perem van. Túl magas páratartalom, szellőzés hiánya idézheti elő. A fertőzött leveleket távolítsuk el, javítsuk a légáramlást a növény körül, ha szükséges metszéssel ritkítsuk a növényt.
A liszharmat gombás betegség. A leveleken, szárakon fehér, poros bevonat jelenik meg. A levelek deformálódhatnak, elszáradhatnak. Magas páratartalom, rossz szellőzés növeli a betegség kialakulásának kockázatát. A fertőzött részeket távolítsuk el, súlyosabb esetben alkalmazzunk gombaölő szert.
Sárga murvafürt - bougainvillea virág
Murvafürt kártevői
A levéltetvek a növény gyakori kártevői, melyek a levelek fonáki oldalán táplálkoznak, a növény nedvét szívják. Apró zöld vagy fekete rovarok, ragacsos anyagot, mézharmatot hagynak maguk után. Nagyobb fertőzés esetén gyengíthetik a növényt, megtámadhatják a virágokat is. Vízzel megpróbálhatjuk lemosni őket vagy használhatunk ellenük neem olajat és egyéb természetes vagy kémiai rovarölő szereket.
A pajzstetvek a növény nedvét szívják, megtalálhatók a leveleken, a zöld szárakon. Lassan mozognak, rozsda vagy barna színűek, ragacsos váladékot hagynak maguk után. Megpróbálhatjuk lemosni őket vagy használhatunk ellenük neem olajat és egyéb természetes vagy kémiai rovarölő szereket.
A takácsatkák szintén a növény nedvét szívják, a levelek sárgulását, foltosodását okozzák. Piros, sárga, barna színek árnyalataiban tűnhetnek fel, többnyire a levelek fonáki oldalán táplálkoznak. A levelek közötti finom pókhálók utalhatnak jelenlétére. Megpróbálhatjuk vízzel lemosni vagy használhatunk ellenük neem olajat és egyéb természetes vagy kémiai rovarölő szereket.
Éti csigák, meztelen csigák rágcsálhatják leveleit, szabálytalan lukakat hagyva maguk után. Hálóval védekezhetünk ellenük, vagy összeszedhetjük őket kora reggel vagy éjjel, amikor a legaktívabbak.
Lepke hernyók megtalálhatják a szabadban, amik szintén a leveleket rágcsálják. Távolítsuk el ezeket kézzel, vagy ha nagyon muszáj használjunk rovarölő szert.
Környezeti tényezők, a murvafürt helytelen gondozása
A túlöntözés gyökérrothadáshoz vezethet. A növény szárazságtűrő. Bár földjét kiszáradni hagyni nem szabad, de földje sose tocsogjon a vízben. Használjunk jó vízáteresztő képességű földet. Tünetei lehetnek a sárguló levelek, fonnyadó növény.
Ha kevés direkt napsütés éri, akkor gyengén fog virágozni. Szüksége van a napi minimum 6 - 8 óra napsütésre.
Érzékeny a metszésre. Ha egy alkalommal túlzottan meg lett metszve, akkor időre lehet szüksége, mire újra észhez tér és tovább fejlődik.
Túlzott tápanyagpótlás, tápoldatozás a gyökerek kiégését eredményezheti, mivel a sók felhalmozódnak földjében. A növény gyengévé válik, nem fejlődik. Azonnal hagyjuk abba a trágyázást, csak tiszta vízzel öntözzük tovább. Súlyos esetben a gyökerek megégése a növény pusztulásához vezethet.
Ha földjében túl kevés a tápanyag, akkor nem vagy csak nagyon gyengén fejlődik, gyéren virágzik. Ha úgy látjuk, használjunk lassan oldódó granulátumot vagy tápoldatot. Ha van rá lehetőség frissítsük fel földjét trágyával.
A Murvafürt mérgező?
A murvafürt nem mérgező az emberekre és állatokra nézve. Általánosságban elmondható, hogy biztonságosan megérinthető és gondozható. A murvafürt tüskéi azonban okozhatnak sérülést, ezért érdemes kesztyűt és a karokat takaró öltözéket viselni gondozása közben.
Like-old a Facebook oldalát!
Kérünk, hogy támogass minket! Neked csak egy
kattintás, de nekünk nagyon sokat jelent.