A lepkeorchidea (Phalenopsis) egyre jobban elterjedt és ismert, de még mindig egy misztikus és különleges növény, amely igen hosszú ideig virágzik. Sokan félnek a tartásától, mert nem ismerik ezt a növényt. Földünkön több mint harmincezer orchidea faj él, de csak néhány tucat kapható kereskedésben.
Ha valaki orchideát szeretne otthon tartani, érdemes a lepke orchideát választania, mert a tartása könnyebb és egyszerűbb, mint a többi orchideáé.
A növény jellegzetessége a rövid és tömör ovális levél, és a hosszú száron található lepke formájú virág. Az orchidea eredetileg a trópusi erdők lakója, itt a fák tetején él, és nem a talajból veszi fel a tápanyagot, hanem a levegőből, épp ezért ez a növény léggyökereket ereszt. Ezeket a gyökereket ne távolítsuk el a növényről, és soha ne ültessük a növényt virágföldbe, mert a földben a növény megfullad.
Ha átültetésre kerül sor, vásároljunk speciális orchidea ültető közeget, amely kiválóan alkalmas az orchideának, ez általában fenyőkéreg, kókuszrost, perlit, és tőzegmoha keveréke. Már kisebb kiszerelésben is kapható, kertészetekben.
A lepke orchideát két-háromévente egyszer érdemes átültetni, de az új ültető cserép nagysága ne legyen sokkal nagyobb az előző méretnél, mert ilyenkor csak a gyökérzet fejlődik, a növény nem.
Az átlátszó cserép azért hasznos, mert az orchidea gyökere is képes a fotoszintézisre, hasznosítani tudja a cserépen átjutó fényt, és egyben ellenőrizni is tudjuk a gyökér állapotát. De ha nem kapunk ilyen cserepet, nyugodtan ültessük normál cserépbe a növényt.
A legismertebb színek a hófehér, a lila, rózsaszín, bíbor.
A kertészek munkájának köszönhetően ezek az orchideák egyre jobban alkalmazkodnak az európai időjáráshoz, de még mindig nem viselik el tartósan a hideget.
A 10-15 fokos hőmérsékleten a növekedés leáll, és az épp fejlődésben levő bimbók lehullnak. A lepke orchidea hőmérsékleti igénye: télen: 18-23 fok, nyáron: 18-27 fok. A túl meleg és száraz klíma sem tesz jót a növénynek.
Ne tegyük ki a növényt nyáron a 40 fokos kánikulában a kertbe napos helyre, mert levelei könnyen megéghetnek, csak árnyákos védett helyre. Ha az orchidea lakásban van tartva, kerüljük a huzatos helyiséget, erre főleg télen figyeljünk oda.
Ennek oka, hogy a trópusi őserdőhöz hasonlóan a nappali meleg és az éjszakai lehűlés kedvezően befolyásolja a növény életfolyamatait.
A lepke orchidea már 50-60%-os páratartalom mellett is szépen fejlődik, míg a többi faj számára a 70-80%-os páratartalom az ideális. Épp ezért a lepke orchideát könnyen nevelhetjük otthonunkban is.
Ha az orchidea alatt vagy a leveleken megáll a víz, károsító rothadási folyamat indulhat meg. A növényt inkább reggel, délelőtt permetezzük, mivel így a levelek tövében megálló víz estére el tud párologni, viszont este már az alacsonyabb hőmérsékletben nem, emiatt előfordulhat, hogy a levél elkezd rothadni. Permetezéskor inkább csak a növény levelét spricceljük, a virágát ne, vagy csak ritkább időközönként.
Ráérősebbeknek öntözési mód: bele kell állítani vízbe két vagy egy hetente cserepestől 10 percre, hogy megszívja magát és utána lecsurgatni. Kéthetente tápos legyen a víz.
A növényen maradt virágszárat vágjuk le, így másodvirágzásra serkentjük a növényt. A második virágzásnál a virágok kisebbek, de ugyanolyan szépek. Ha az orchidea nem hoz virágot, az a tápanyag hiánya lehet. Visszavágáskor ne teljesen vágjuk vissza. A virág szárának vannak percei és az utolsó 3 percet meg kell hagyni, addig szabad visszavágni. A visszavágással várjunk az elvirágzást követően 1-2 hetet, ugyanis gyakran ezekből a szárakból oldalt bújnak ki a következő szárak.
Fontos a megfelelő és rendszeres tápanyag utánpótlás. Erre a célra vásároljunk orchideák részére gyártott speciális tápoldatot. Öntözésnél érdemes esővizet, vagy szénsav mentes ásványvizet felhasználni. Ha maradunk a csapvíznél figyeljünk arra ha kemény a víz, akkor megjelennek a levelén fehér foltok, ami tulajdonképpen a vízkő ezért spriccelni csak forralt majd visszahűtött vízzel ajánlott.
Figyeljünk a kártevőkre, betegségekre, főleg a vásárláskor, ne vegyünk meg olyan növényt, amelynek már sárgulnak a levelei, vagy gyanús barna foltokat látunk a leveleken.
A lepke orchidea lényegesen több törődést kíván, mint egy más szobanövény, de érdemes vele próbálkozni, mert a növény akár 4-5 hónapon keresztül is virágzik. Érdemes több színben is tartani, mert egyik szín kiemeli a másikat.
Az orchidea vízhiányának első jele, amit legkönnyebben észrevehetünk, amikor a levelek lógnak.
Ennek jó esetben csak az az oka, hogy késik az öntözés. Ilyenkor a gyökérzet egészséges, az ültetőközeg természetesen-száraz. Nincs más dolgunk, mint öntözni, és amíg rendbe jön, párás helyre tenni a növényt. Hiányában a célnak megteszi egy nejlonzacskó, amibe lecsöpögés után belehúzzuk a cserepet. A száját kössük be, legfeljebb a virágszár maradjon szabadon. 3-10 nap múlva a Phalaenopsis újra a régi.
A lankadt levél lehet túlöntözés következménye. Ekkor a gyökerek megpuhultak, és sárgásak. A túlöntözött orchideát legjobb, ha kivesszük óvatosan a cserepéből, megvizsgáljuk, hogy a teljes gyökérzet elhalt-e.
Eltávolítjuk az elpusztult részeket, és visszaültetjük feketefenyőkéreg-zúzalékba, vagy az eredeti közegébe. A virágokat vágjuk le. A nyirkos közeget csak akkor öntözzük újra, ha kezd kiszáradni. Ez esetben feltétlenül zacskózzunk. Meleg, világos helyen, fejlettségi állapottól, fejlődési fázistól függően 1-6 hónap alatt regenerálódik a tő. Teljes gyökérpusztuláskor sajnos kis esély van a sikerre.
A levelek árulják el először a csigák jelenlétét. Akkor gyanakodhatunk rájuk, ha a legfontosabb öntözési szabályt, hogy a közeg mindig nedves legyen, kiszáradás és vízben állás nélkül, betartjuk, és mégis kókadt az orchidea.
Leginkább házas, 3-5mm-nél nem nagyobb, barna vagy fekete csigák károsíthatnak. A gyökereket, elsősorban a növekvő gyökérvéget, vagy a tőből frissen hajtó virágszárat fogyasztják. Nem nehéz tőlük megszabadulni, de folyamatos odafigyelés szükséges.
Merítsük vízbe a cserepet egészen a tetejéig. Az állatok felmásznak a cserép szélére, a felső gyökerekhez, és az alsó levelek tövébe. Nagyon nehéz őket észrevenni, sokszor megbújnak a levelek között. Maradéktalanul úgy gyűjthetjük össze a csigákat, ha néhányszor ismételjük a fenti módszert, legcélszerűbb az öntözésekor.
Megfelelő öntözés mellett és kártevőktől mentes ültetőközegben is lehetséges, hogy az orchidea kókad.
Öntözés után valamelyest javul az állapota, de ez átmeneti. Egy idő múlva a kinyílt virágok szirmai sem feszülnek ki. Valószínűleg kedvezőtlen a gyökérzet és a lombozat aránya.
Ilyenkor üvegházban, vagy a már említett zacskóban - mivel a magas páratartalom miatt a párologtatás lecsökken - megszűnnek a tünetek. Pár hónap múlva, mikor a gyökérzet kellően kifejlődik, a normális lakókörnyezetben is jól érzi magát a lepkeorchidea (Phalaenopsis).
Gyökérpusztulást, levélfoltosodást okozhat az orchidea túlzott műtrágyázása.
A gyökerek érzékenyek a felhalmozódott tápsókra. Megelőzhető, ha a tápoldatot csak nagy hígításban alkalmazzuk, és levéltrágyaként. Így is felvehető a növény számára a szükséges tápanyag.