A tulipán a tavasz egyik legkedveltebb és legváltozatosabb hagymás virága, számtalan színben, formában és méretben található meg. A kerti tulipánok között találhatók teltvirágúak, sallangos szirmúak, papagájvirág szerűek is. A tulipán virágzása viszonylag hosszú, vannak korai és kései fajták is. Korán virít a szimpla, korai tulipán, utána következik a telt korai, majd a Darwin hibridek, végül a papagáj tulipán virágzik májusban. Könnyen gondozható, jóformán bárhol megmarad, nem igényel különösebb ráfordítást és mégis gyönyörű virágpompával hálálja meg még ezt a kevés törődést is.
A tulipán a liliomfélék (Liliaceae) családjának egy nemzetsége. Mintegy 100 faj és több ezer nemesített fajta tartozik ide. A tulipán neve a fárszi (perzsa) "toliban" szóból származik, mivel alakja hasonlít az iszlám világban használt fejfedőre, a turbánra.
A kertészetek ősszel kezdik el árulni a tulipán hagymákat. A kövérebb, nagyobb (8-10 cm átmérőjű) hagymákat válasszuk, mivel azok a legalkalmasabbak a virágoztatásra. Előfordul, hogy tavasszal is találunk tulipán hagymát a boltokban, de ezeket már ne vásároljuk meg. A tulipán hagymákat szeptember közepétől október közepéig ültessük ki, amíg a talaj fagymentes. Mindenhol megél, de ha lehet a kert napos, meleg, szélvédett, de levegős részébe ültessük, ahol a talaj jó vízáteresztő képességgel rendelkezik és elég laza a szerkezete.
A talajt legalább egy hónappal az ültetés előtt ajánlott 25-30 cm mélyen felásni és trágyát beledolgozni. Ha szükséges, az ültetési területet jól öntözzük meg, hogy átnedvesedjen.
A tulipán foltokban, csoportokban ültetve a legszebb, de telepíthetjük ágyásokba vagy sorokba, gyepszegélyen, illetve évelő virágok közé is. Ültetéskor a tőtávolság legalább 10 cm legyen, de 15-20 cm a legideálisabb. Az ültetés mélysége érje el a hagyma magasságának két és félszeresét. Takarjuk be őket kétszer annyi földdel, mint amilyen magas a virághagyma maga, ha túl mélyre ültetjük őket, akkor nem tudnak a felszínre törni. A beültetés után öntözzük meg jól a virágágyat.
A tulipán talaját rendszeresen lazítsuk és ha kell gyomtalanítsuk. Őszi szárazság esetén locsoljuk, különben a gyökerek a fagyokig nem erősödnek meg és elpusztulnak. Ha nem száraz az ősz, akkor nincs szükség extra locsolásra. Ha száraz a tavasz és a nyár, akkor öntözzük, hogy elvirágzás után a hagymák jól fejlődjenek.
Ha gyepbe ültetünk, először hagymaültetővel emeljük ki a gyepkorongot és a földet, majd az így keletkezett gödröcskének az alját töltsük föl komposzttal és kevés homokkal. Állítsuk bele a hagymát, hordjunk rá komposztot és végezetül helyezzük vissza a gyepkorongot. Így a gyepből előbújó tulipánok igazi tavaszi hangulatot közvetítenek.
Ha ősszel lekéstünk a kiültetésről, tavasszal még cserépben meghajtathatjuk a hagymákat, ám pont azért van ősszel a tulipán ültetési ideje, mert a hideg fontos tényező a növény fejlődésében, így ültetés után tegyük a cserepet hideg, de világos helyre és nagyon kevés vizet adjunk neki.
Arra mindenképp gondoljunk, hogy az elvirágzást követően a tulipánnak még mindig szüksége van a levelére. Az ültetés előtt gondoljuk át hova kerülnek, mert ugyan nagyon jól mutat egy virágzó folt a zöld gyepen, de azt is vegyük figyelembe, hogy az elvirágzást követően legalább hat hétig (általában júniusig) nem szabad levágni a leveleket, meg kell várni míg a növényen a virág és az összes levél is teljesen elszárad, mert ekkor minden fontos tápanyag visszahúzódik a hagymába. Ez után fel lehet szedni a hagymákat. Ha idő előtt levágjuk a leveleket, jövőre elmarad a virágzás. Elvirágzást követően viszont a virágszárat érdemes visszavágni. A tulipánokat 2-3 évente újítani kell.
Ha tavasszal kapunk egy cserepes tulipánt, elvirágzás után ne dobjuk ki a növényt, hanem a hagymát tegyük félre őszig, majd ültessük ki a kertbe vagy az erkélyre, így jövőre újra gyönyörködhetünk szépségben.
Botanikai tulipánok, Kaufmanniana tulipán hibridek, Greigii tulipán hibridek, Darwin hibrid tulipánok, Rojtos tulipánok, Papagáj tulipánok, Viridiflora tulipán hibridek, Rembrandt tulipán hibridek.
Legegyszerűbb hagymával, de magról is lehetséges. A magról szaporított tulipán kb. három év alatt fejlődik virágzóképes egyeddé. Maggyűjtéskor a magtokokat le kell törni.
A tulipán gyönyörű kerti növény, amit sokan szeretnének bevinni otthonukba is, azonban ha levágtuk gyorsan elpusztul vagy nem tartja meg a kertben látható szépségét. Számos technika van arra, hogy minél többet kihozzunk a tulipánból. Ha megtanuljuk hogyan gondozzuk a frissen vágott tulipánt, az lehetőséget ad arra, hogy akár 10 napig is gyönyörködhessünk benne otthonunkban.
Túl nagy melegben ragadós, zöld tömegben szaporodhatnak el a virágfejeken a levéltetvek, ilyenkor rovarölő szerrel kezeljük.
Ha a gyökerei nem jutnak elegendő nedvességhez, az a virágzás elmaradását okozhatja.
A pockok és vakondok kedvelt csemegéje a lédús hagyma, ez ellen szoktak árulni műanyagból vagy dróthálóból készült ültető kosarakat.
Előfordul, hogy gondos kezelés ellenére sem virágzik a tulipán, ennek oka nem mindig a kezelésben keresendő, léteznek rövid életű fajták.
Források:
http://www.wikihow.com/
http://hazipraktikak.com/
http://www.kertvarazsmagazin.hu/
http://novenyhatarozo.info/